Doğa ve çevre farkındalığı için okunması gereken 5 kitap

Çevre için bir adım atmak istiyor ama nereden başlayacağınızı, ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Yaşadığınız yerde tertemiz, yemyeşil bir ekosistem olduğundan çevre kirliliğinden etkilenmiyor ve dünyanın geri kalanında durumun ne kadar kötüye gittiğini bilmediğiniz için abartıldığını düşünüyor da olabilirsiniz. Ancak iklim krizi bir gerçek ve mücadele için her birimize sorumluluk düşüyor. Doğa ve çevre farkındalığı için okumanızı önerdiğimiz bu 10 kitaba göz atarak buna başlamaya ne dersiniz?

Zehirsiz Ev


Mercan Yurdakuler temizlik konusunda annelikle başlayan farkındalıkla edindiği birikimi bu kitapta bir araya getiriyor. Malzemeler, tarifler, pratik uygulamalar ve bu yolda başvurabileceğiniz adresler bir arada…

Yeşil Paradoks

İklim değişiyor, dünya ısınıyor, artan enerji ihtiyacı daha fazla karbon salınımına neden oluyor. Bu gidişatı yavaşlatmak için dizel motor kullanımını, binaların yalıtımının güçlendirilmesini, güneş ve rüzgar gibi yeşil enerjilerden daha çok faydalanılmasını teşvik eden politikalar üretiliyor. Ancak Sinn’e göre, küresel ısınmayı azaltmaya yönelik mevcut politikalar etkisiz. Biyoyakıt kullanımının teşvik edilmesi gibi bazı politikalarsa düpedüz zararlı.

Ekolojik Yaşam Rehberi

Selen Özarslan Aktar, daha Fransa’da lise eğitimini alırken ekolojik sorunlara ilgi duymaya başladı. ABD’de sürüdürdüğü üniversite eğitimi sırasında öğrendiklerini hayata geçirmeye başladı. Fransızca ve İngilizce yüzlerce makale ve kitabı tarayarak en doğru bilgiye ulaşmayı hedefledi. Okuduğu – öğrendiği her ayrıntıyı, her bilgi kırıntısını, önce kendisi denedi. Bir kereliğine değil, yazdığı her cümleyi önce kendi alışkanlığı haline getirinceye kadar denedi.

Sıfır Atık Ev

SIFIR ATIK EV bizi şimdiye kadar öğrendiğimiz doğa dostu alternatiflerin ötesine taşıyor. Her yerde bulabileceğimiz atıksız ve sürdürülebilir kaynakları kullanarak nasıl daha sağlıklı ve zenginleşmiş bir yaşama ulaşabileceğimizi gösteriyor.

Şehirdekiler İçin Sürdürülebilir Yaşam Rehberi

Kitap, yaşamsal gereksinimlere erişim ve bunların kontrolünü mümkün kılan yetenek, teknoloji ve taktikler hakkında bilgiler veriyor. Gıda, Su, Enerji, Atık Yönetimi ve Toprağın İyileştirilmesi ana başlıkları altında ilerlerken her satırında şunu vurguluyor: Yaşadığımız yere sahip çıkmak ve nerede olursak olalım hayatı dönüştürmek bizim elimizde.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir