Doğayı Korumak İçin Atılabilecek Bireysel Adımlar

Orman yangınları, sel felaketleri ve nicesi… Son günlerde aldığımız haberler çok canımızı yaksa da sorumluluk almak, bilinçli hareket etmek ve dayanışma göstermenin hayati önem taşıdığını unutmamalıyız. Hemen şimdi, şu anda kendimizden başlayarak sonra da çocuklarımıza, sevdiklerimize anlatarak yaratabileceğimiz değişimlere inanmalıyız. Doğayı korumak için atılabilecek adımları, alınabilecek önlemleri sizin için sıraladık…

Musuğu Kapatın!

Tüm dünya kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Su tasarrufu artık hayati önem taşıyor. Bizse diş fırçalarken ya da elimizi yıkarken gereksiz yere suyu açık bırakıyoruz. Bunun yerine arada musluğu kapatabiliriz. Oldenburg Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre diş fırçalarken açık bıraktığımız musluk 12 litreye kadar temiz içme suyunun boşa gitmesine sebep oluyor.

Küvet Yerine Duş Tercih Edin!

Bir küveti doldurmak için 140 litre su gerekiyor. Duş alırken ise dakikada ortalama 20 litre su akıyor. Almanya Çevre ve Doğa Koruma Birliği’nin yapmış olduğu hesaba göre 4 kişilik bir aile küveti doldurarak banyo yapmak yerine duş alırsa yılda 300 euro su tasarrufu yapabilir.

Soğuk Havada Evi Nasıl Havalandıralım?

Pencereyi saatlerce açık bırakmak yerine her iki, üç saatte bir beşer dakika açık bırakabilirsiniz. Bu birkaç dakika tüm odanın havasını değiştirmek için yeterli. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın araştırmasına göre soğuk havaların hakim olduğu zamanlarda bu şekilde havalandırarak 300 kilogramlık yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Pillerden Kaçının!

Almanya Çevre Bakanlığı pillerden kaçınmamız ve şebeke elektriği ile çalışan ya da bataryası bulunmayan aletleri tercih etmemizi tavsiye ediyor. Tekrar kullanımı mümkün olmayan bataryaların üretimi için 40 ila 500 kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuluyor. AA pillerden elde edilen elektrik enerjisi, prizden kullanılan elektiriğin 300 katı daha pahalı.

Elektrikli Cihazları Kapalı Tutun!

Elektrikli cihazları sadece kumandayı kullanarak kapatmak yetmez. Stand-by modunda bırakılan cihazlar elektrik harcamaya devam ediyor. Açılıp kapanabilen bir çoklu priz kullanarak, cihazların gereksiz yere elektrik tüketmesinin önüne geçebilirsiniz.

Tencere Kapak Meselesi!

Doğal Hayatı Koruma Vakfı yemek pişirirken tencerenin kapağını kapatmamızı tavsiye ediyor. Böylece yüzde 65 oranında daha az elektrik ya da gaz tüketmiş oluyoruz. Kapaksız pişirdiğinizde ısının çoğu kayboluyor. Ayrıca ocak boyu ve tencerenin birbirine uyumlu olması gerekiyor.

Ocak Yerine Su Isıtıcı Tercih Edin!

Eğer suyu kaynatmak istiyorsak ocak değil, su ısıtıcı kullanmalıyız. Makarna ya da çay fark etmez. Su ısıtıcılar, ocaktan daha az enerji tüketirler ve suyu daha kısa sürede kaynatırlar. Doğal Hayatı Koruma Vakfı bir örnek veriyor: Eğer günde bir litre suyu ocak yerine su ısıtıcısında kaynatırsak, yılda 40 euro tasarruf eder, yaklaşık 90 kilogram daha az karbondioksit üretiriz

Saç Kurutma Makinesine Gerek Yok!

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’na göre fazla elektrik tüketen diğer bir cihaz ise saç kurutma makinesi. Özellikle yaz aylarında saçlarınızı güneşte kurutabilirsiniz.

Kahveniz İçin Termos Edinin

Tek kullanımlık bardakların çevreye verdiği ciddi zararı göz önünde tutan her kahve severin tek kullanımlık bardaklardan imtina etmesi gerekiyor. Bir dahaki sefere kahvenizi termosunuza koyarak doğaya verdiğiniz zararı azaltabilirsiniz.

Poşet Yerine Çanta

Almanya Çevre Bakanlığına göre Almanya’da bir kişi yılda ortalama 76 poşet kullanıyor. Bu sayı çok fazla. Kullandığınız poşetleri geri dönüşüme kazandırın ya da daha iyisi bir sonraki alışverişinizde poşet yerine bir alışveriş çantası, sırt çantası ya da bir sepet kullanın.

Total
0
Shares
Paylaş 0
Tweet 0
Pin'le 0
Paylaş 0
Paylaş 0
Paylaş 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir