Evde Verimli Çalışmanın İpuçları

Evde çalışmak pek çok kişinin hayalidir. Sabah çok erken kalkıp yollara düşmek gerekmez, toplu taşıma ya da özel araçta geçen saatler uykuya ayırılabilir, evde yemek yemek en sağlıklısıdır… Peki home office çalışmak gerçekten bu kadar avantajlı ve kolay mı? Belirli bir düzen oluşturmaz ve plan yapmazsanız işler pek de yolunda gitmeyebilir ve dikkatiniz dağılabilir. İşte verimli şekilde home office çalışmanız için ipuçları…

İşe Gider Gibi Hareket Edin

Kendinize sağlıklı bir çalışma ortamı yaratarak işe başlayın. Uyku sürenizi ofistekine oranla yarım saat ya da bir saat artırmak elinizde. Yolda geçen sürenizi uyku sürenize ekleyerek alarmlarınızı yeniden düzenleyin. Aynı işe gider gibi her sabah alarm ile uyanın, elinizi yüzünüzü yıkayın ya da duşunuzu alın, pijamalar yerine rahat ama ev kıyafetinden biraz daha şık şeyler giymeyi tercih edin. Saçınızı tarayın, dişlerinizi fırçalayın, kahvenizi hazırlayın, kahvaltınızı yapın ve mesai saatinde masanızın başında olun.

Çalışma Ortamınızı Düzenleyin

Eğer evinizde bir çalışma odası varsa şanslısınız. Yoksa misafir odasını geçici bir çalışma odasına çevirebilir ya da salonunuzda kendinize bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Bilgisayarınız, not defteriniz, ajandanız, kalemleriniz ve mesleğinize göre ihtiyacınız olan diğer ofis malzemelerinizi hazır ederek psikolojik olarak bir ofiste olduğunuz fikrine inanabilir ve daha verimli olabilirsiniz.

Dış Etkenlere Dikkat

Ofiste mola saatleri ve yemek saatleri bellidir, bu da ofisteki çalışma saatlerinize sadık kalmanızı sağlar. Evde işler değişse de dikkatinizi dağıtan şeylerden olabildiğince uzak durmanızda fayda var. Çalışma alanınızda televizyon açık olmaması tercih nedenidir. Telefonunuza ve sosyal medyaya da pek dalmasınız iyi olur. Tıpkı ofisteki gibi kendinize yürümek, çay/kahve almak için küçük aralar yarattığınızda telefonunuzla ilgilenmelisiniz.

Sınır Çizmek Önemli

Köpeğinizi gezdirmek, çocuğunuzla oyun oynamak, yemek yapmak ya da ufak bir temizlik molası söz konusu olduğunda çalışma süreniz istemsiz olarak tüm gününüze yayılır. Bu da dikkatinizin dağılmasına neden olur. Zaman zaman bunlar olabilir elbette ancak dikkatinizi geri toplamanız önemli. Görüntülü toplantıları, telefon konuşmalarını olabildiğince mesai saatleri içinde yapmanız, böylelikle hem kendinizin hem de iş arkadaşlarınızın programlarını korumanız oldukça önemli.

Küçük Kaçamaklar İçin Fırsatınız Var

Evet sürekli, erken kalkmaktan, planlı çalışmaktan söz ettik ancak elbette home office çalışmanın bazı güzelliklerinden yararlanmayı da ihmal etmeyin! Örneğin gün içerisinde iş yoğunluğumuz hep aynı olmaz. Bazen bir işi bitirir mola verir ve sosyal medyada ya da alışveriş sitelerinde zaman geçiririz. İşte evde olmanın güzelliği tam da bu noktada başlıyor. Kendinize yaratacağınız bu kısa molalarda isterseniz kısa bir yoga pratiği yaparak zihninizi dinlendirebilir, isterseniz ailenizle bir çay içip sohbet ederek keyifli zaman geçirebilir, isterseniz köpeğinizle kısa bir tur atarak hava alabilirsiniz. Tercih size kalmış!

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir