Gardırop Detoksuna Hazır mısınız?

Biliyoruz ki hem besinler hem de kıyafetler, kısacası tükettiğimiz her şey dünyayı iyi ya da kötü, bir şekilde etkiliyor. Minimalizmin yükselişe geçtiği yeni dünya düzeninde yaşamımızın her yerinde daha sakin, daha işlevsel, az ve öz parçada eşyaya sahip olmak önem kazanıyor. Pandemi döneminde hayatı sadeleştirmenin, doğru tüketim yapmanın önemi daha da anlaşıldı. Yeni bir sezona adım atarken bu sadeleşme hareketini gardırobunuza da taşımanın zamanı gelmedi mi sizce? Verimli bir gardırop detoksu için sizlere öneriler hazırladık…

Kapsül Bir Koleksiyon Yaratın

Detoksa başlamadan önce gardırobunuzda mutlaka olması gereken, en sık kullandığınız anahtar parçaları belirleyin. Onlar sizin kapsül koleksiyonunuzun baş kahramanları olarak asla atılmayacak, satılmayacak, en değerlileriniz arasında yerini alacak. En sevdiğiniz jeanlar, ana renklerdeki blazer ceketleriniz, zamansız gömlekleriniz, bluzlarınız, klasik çantalarınız ve paltolarınız bu kapsül koleksiyonun sık kullanılanlar klasöründe yerini almalı.

Gitmeli mi? Kalmalı mı?

Oldukça duygusal bir soru olduğunun farkındayız. Dile kolay, kim bilir kaç senedir gardırobunuzda bulunan kıyafetlerle vedalaşıyorsunuz, biraz duygusal olmakta sakınca yok! Her bir kıyafetinizi değerlendirirken kendinize sormanız gereken soruları paylaşıyoruz şimdi: “Bunu en son ne zaman giydim?”, “Bu parçayı ne sıklıkta giyiyorum?”, “Bunu giyerken kendimi rahat ve iyi hissediyor muyum?, “Bu benim stilime uygun mu?” ve son soru “Bunu gerçekten giyecek miyim?” Soruların tüm yanıtları evetse, o parça kalmalı… “Belki” yanıtınız ağırlıktaysa artık veda zamanı…

Sürdürülebilir Bir Gardırop

Gardırop detoksu her şeyi atmak anlamına gelmiyor. Sürdürülebilirliğin önem kazandığı yeni dünyada yıpranmış ya da yıllanmış ancak değerli kıyafetlerinizi dönüştürmek de çok önemli. En sevdiğiniz jean pantolonun paçalarını keserek şort haline getirebilirsiniz örneğin, minik yırtıkları yamalarla geri dönüştürebilir ya da bol gelen kıyafetlerinizi tadilatla geri kazanabilirsiniz.

Atmak ya da Satmak, Tüm Mesele Bu!

Elemeyi tamamladığınızda odanın bir köşesinde kocaman vedalaşılacak kıyafetler yığını size bakıyor olacak. Kıyafetlerinizi sakın ola çöpe atmayın. Onları sakince üç parçaya ayırın. İkinci el değeri olan kıyafetlerinizi ikinci el sitelerinde satışa çıkarmak için bir kenara ayırın. İkinci bölüm ise yakınlarınıza vermek üzere ayıracağınız bölüm olacak. Üçüncü bölüm ise vakıflara ya da ihtiyaç sahiplerine gitmek üzere poşetlenecek.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir