Geçmişten Günümüze Noel Baba Hikayesi

Geçmişten günümüze süren, gelecek nesillere de anlatılacak zamansız bir hikâye olan Noel Baba hakkında neler biliyorsunuz? Yılbaşı gecesinin en eğlenceli efsanesi hakkında merak ettiğiniz her şeye sayfadan ulaşabilirsiniz.

Noel Baba

Yılbaşı’nın simgesi Noel Baba, her sene yılbaşı yaklaşırken tartışma konusu olur. Noel Baba hangi din ve inanışlar için önemlidir, hangi inanışlarda kendisine yer edinmiştir, Noel Baba’nın hikayesi nedir, Noel Baba gerçek bir karakter midir, yoksa kurgu karakter midir? diye tartışır durur. Noel Baba’nın gerçekte kim olduğunu sizler için araştırdık.

Noel Baba Kimdir?

Tüm dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında, önemli bir Lykia kenti olan Patara’da, M.S. 300’e doğru zengin bir buğday tüccarının bir oğlu olarak doğmuştur. Ona Nicholaos adı verilmiştir. Ona, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya gelen bir mucize olarak bakılmıştır. Gençliğinde bile mucizeler yarattığına inanılan Nicholaos, gençken inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalmıştır. Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmuştur.

Noel Baba’nın Hikayesi

Babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olan Nicholaos, servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada Patara’da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos onlara yardım etmeye karar verir. Onların gururlarını kırmamak için kız evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur. Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için keseleri bacadan atar. İşte Noel Baba’nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü bu şekilde doğar. İkonalarda ve resimlerde Nicholaos’ın üç altın top ile gösterilmesi tam da bu yüzdendir.

Aziz Nicholaos’un yaşamıyla ilgili bir diğer rivayet de şöyledir: Nicholaos hacı olmak üzere Kudüs’e gider. Geri dönüşünde fırtınaya tutulan gemiyi dualarıyla batmaktan kurtarır, ayrıca denize düşerek boğulan bir denizciyi de diriltir. O günden sonra Aziz Nicholaos denizcilerin de koruyucu azizi olarak kabul edilir. Nicholaos bir müddet sonra Patara’nın komşu kenti Myra’ya göç eder. Myra Başpiskoposu ölmüş yerine geçecek kişi üzerinde anlaşma sağlanamamıştır. Bunun üzerine sabah kiliseye ilk gelen kişinin başpiskopos olması kararlaştırılır. Aziz Nicholaos kiliseye ilk gelen kişi olarak başpiskopos seçilir. Burada da mucizelerine devam ederek üç generali ölümden kurtarır. Diğer bir öyküsü ise şöyledir: O yıl Myra’da kıtlık çıkar. İskenderiye’den Byzantion’a mısır götüren bir filo Myra’nın limanı olan Andriake’ye uğrar. Nicholaos hemen limana koşar ve her gemi başına bir miktar mısır vermelerini ister. Gemiciler Byzantion’a vardıklarında istemeyerek verdikleri mısırların yerlerinde olduğunu hayretle görürler.

Hıristiyanlara karşı olan İmparator Diocletianus ve Licinius zamanında Nicholaos da diğer Hıristiyanlar gibi bir ara hapsedilmiştir. M.S. 325 tarihinde Hıristiyanlık içindeki problemleri çözmek için İznik’teki (Nikaea) meclis toplantısına Myra Başpiskoposu olarak katılır. Yolda giderken bir handa öldürülerek salamura yapılmış üç çocuğu dirilttiği daha sonra Bonaventure adlı bir kilise adamı tarafından iddia edilmiştir. Ögrencilerin de koruyucusu olduğuna inanılan Aziz Nicholaos’un 6 Aralık 343’te 65 yaşında iken öldüğü sanılmaktadır. Myralılar onun adına bir kilise yaparak içindeki lahitte onu sonsuz uykusuna bırakmışlardır.

Haçlı Seferleri sırasında 20 Nisan 1087’de Bari’den gelen tüccarlar kemiklerini çalıp Bari’ye götürmüş ve yaptıkları bazilikaya gömmüşlerdir. Onun olduğu sanılan geride kalmış bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi’nde saklanmaktadır.

Noel Baba Şapkası ve Kostümü

Noel Baba günümüzde beyaz saçlı, uzun beyaz sakallı, sevimli, koca göbekli, tonton birisi olarak resmedilir. Beyaz tüyleri olan kırmızı bir cübbe giyer ve aynı malzemeden bir kukuleta takar. Bazı ülkelerde Noel Baba grottoları kurulur ve çocuklar Noel Baba kılığındaki oyuncuların dizlerine oturarak hediye olarak ne istediklerini söyler.

Total
51
Shares
Paylaş 44
Tweet 0
Pin'le 7
Paylaş 0
Paylaş 0
Paylaş 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir