Kraliçe ll. Elizabeth’i Anlatan En Çok İzlenen Yapımlar

8 Eylül 2022’de hayatını kaybeden ve 70 yıllık saltanatı ile Birleşik Krallık tarihinde en uzun süre tahtta oturan hükümdar unvanını alan Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatını merak ediyor musunuz? Kraliçe II. Elizabeth’in hayatını konu alan dizi, film ve belgeselleri sizin için derledik…

The Crown (2016-)

Kraliçe 2. Elizabeth’i konu alan en büyük yapım “The Crown” dizisi… Peter Morgan’ın yaratıcılığını üstlendiği dizi, Kraliçe 2. Elizabeth’in tahta geçmesinden günümüze kadarki Birleşik Krallık tarihine odaklanıyor. Hem İngiliz Kraliyet Ailesi’nin hem de dönemin politik kişi ve olaylarına odaklandığımız dizide oyuncu kadrosu, zaman ilerlemesi nedeniyle iki sezonda bir değişiyor.

The Queen (2006)

Eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük ölçüde olumlu dönüş alan “The Queen”de Kraliçe 2. Elizabeth’i Helen Mirren canlandırıyor. Mirren, bu başarılı performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını da kazandı. Peter Morgan’ın yazdığı ve Stephen Frears’ın yönettiği “The Queen”de Mirren’a Michael Sheen, James Cromwell, Alex Jennings, Roger Allam, Sylvia Syms ve Tim McMullan gibi isimler eşlik ediyor.

A Royal Night Out (2015)

Kraliçe 2. Elizabeth’in henüz Prenses Elizabeth olduğu yıllarda geçen “A Royal Night Out”, Elizabeth ile kız kardeş Margaret’ın 1945’te İkinci dünya Savaşı’nın bitişini kutlamak için dışarı çıktıkları bir geceyi anlatıyor. Julian Jarrold’ın yönetmenliğini üstlendiği “A Royal Night Out” filminde Elizabeth’i Sarah Gadon, Margaret’ı Bel Powley canlandırıyor. Dönemin kralı 6. George’a Rupert Everett hayat verirken, eşini de Emily Watson canlandırıyor.

Elizabeth: The Unseen Queen (2022)

Kraliçe 2. Elizabeth’in tahttaki 70. Yılının kutlandığı ‘Platinum Jubilee’ şerefine 2022 yılında yayınlanan televizyon belgeseli “Elizabeth: The Unseen Queen”, Elizabeth ve ailesinin daha önce görülmemiş videolarını gözler önüne seriyor. Aile üyeleri tarafından çekilen bu videolar, Elizabeth’in bebekliğinden başlayıp ailesiyle ilk kez yurt dışına seyahat ettiği ve Prens Philip ile nişanlı olduğu zamanları gösteriyor.

“The King’s Speech” (2010)

“The King’s Speech”, kraliçenin tahta geçişinden çok öncesini konu alıyor. David Seidler’ın senaryosunu yazdığı ve Tom Hooper’ın yönettiği filmde Kral 6. George’u Colin Firth, onun eşi ve Elizabeth’in annesi olan kraliçeyi Helena Bonham Carter, Prenses Elizabeth’i Freya Wilson, Prenses Margaret’ı Ramona Marquez canlandırıyor. 2011 yılında sekiz dalda Oscar’a aday olan “The King’s Speech”, En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında Oscar kazandı.

The Queen (2009)

Beş bölümlük belgesel dizi “The Queen”, Kraliçe 2. Elizabeth’in hayatının önemli anlarını yansıtıyor. Kraliçe her bölümde sırayla Emilia Fox, Samantha Bond, Susan Jameson, Barbara Flynn ve Diana Quick tarafından canlandırılıyor. Oyuncular belgeselin dramatik canlandırma kısımlarında kraliçeye hayat veriyor. Bunun dışında anlatım, röportajlar ve arşiv görüntüleri ile Kraliçe 2. Elizabeth’in saltanatındaki en önemli beş olaya odaklanıyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir