Mutluluğu Alışkanlık Haline Getirmek İçin Öneriler

Mutluluk herkes için farklı anlamlar ifade eder. Bazılarımız için güven veren bir arkadaş, bazılarımız için hayallere erişmek için yeterli özgürlük… Mutluluk kişi için ne ifade ederse etsin onu kalıcı hale getirmek ve sürdürülebilir kılmak isteğini beraberinde getirir. Peki bu nasıl mümkün olur? Gelin, uzman önerilerine birlikte bakalım…

Gülümsemeyi Unutmayın

Mutlu olduğumuzda gülümseriz, mutluluğu sürdürülebilir kılmak için de bu davranışı tekrar etmeliyiz. Çünkü gülümsemek beynin dopamini serbest bırakmasını sağlıyor ve bu da mutluluğu artırıyor. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde aynanın karşısına geçin ve biraz gülümseyin, bu rutini her sabah düzenli olarak yaparsanız değişimi hissedeceksiniz!

Egzersiz Yapın

Egzersizin öneminden sıkça bahsediyoruz ancak egzersiz yapmak sadece vücut sağlığı için değil ruhsal sağlık için de çok önemli. Düzenli egzersiz yapmak stresi ve depresyonu azaltıyor ve özgüveni artırıyor. Tek yapmanız gereken kendiniz için en uygun egzersizi seçmek ve az da olsa başlayarak bir rutin oluşturmak…

Düzenli Uyku

Yeni dünya düzeni daha az uykunun yaşam fonksiyonları için yeterli olduğunu iddia etse de buna sakın inanmayın. Hem güçlü bir bağışıklık, hem sağlam sinirler hem de pozitif bir ruh hali için günde 6-8 saat uyumaya özen gösterin.

Derin Nefesler Alın

Sakinleşmenin en etkili yollarından biri de derin nefes almaktır. Özellikle de kendinizi gergin hissettiğinizde bir süre gözlerinizi kapatın. En mutlu hissettiğiniz ana dönmeye çalışın. Kaslarınızı gevşetin ve burnunuzdan nefes alıp vermeye başlayın ve en az beş dakika buna devam edin.

Mutsuzluğu İyi Tanıyın

Hayatta mutlak mutluluk diye bir şey yoktur. Elbette mutsuz anlar, kayıplar da vardır ve sağlıklı olan bunların farkında olarak geçiştirmemektir. Kötü bir haber aldığınızda, bir kayıp yaşadığınızda bunu kabul edin ve mutsuzluğu üzerini örtmeden yaşayın. Ancak kabul ederek iyileşmeye başlarsınız. Mutsuzluğunuzu yaşadıktan sonra iyileşme kendiliğinden gelmeye başlayacaktır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir