Saksı ve Toprak Değişiminin Tam Sırası!

Baharın gelişiyle doğa uyanışa geçiyor, ağaçlar filizleniyor, bitkiler çiçekleniyor ve elbette bu canlılık ev bitkilerimize de yansıyor. Baharın gelişi ev bitkilerinin bakıma ihtiyaç duyduğu bir dönemi ifade ederken saksı ve toprak değişiminin en doğru zamanlarının bahar ayları olduğunu da hatırlatalım. İşte saksı ve toprak değişimi için birkaç ipucu…

Saksı ve Toprak Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Mart ve Nisan ayları bunun için en uygu dönem. Bitki kökleri saksıdan dışarıya çıkmış ve toprak çabuk kuruyorsa saksı değişimi yapılmalıdır. Gereken malzeme ise bitki cinsine uygun toprak ve mevcuttan biraz daha büyük bir saksı.

Nasıl Saksılar Seçilmeli?

Saksınızın plastik, toprak ya da seramik olmasından daha önemli bir konu varsa o da dibinin fazla suyu akıtacak deliklere sahip olmasıdır. Şimdi saksı değişimine başlayalım.

Adım Adım Saksı Değişimi

  • Yeni saksının içine bir kaç taş, biraz kum ve üzerine saksının 1/3’ü kadar yeni toprak koyun.
  • Eski saksıyı nazikçe ters çevirip bitki köklerini saksıdan ayırın.
  • Bitkinizi yeni saksıya yerlştirin ve yan boşlukları toprakla doldurun.
  • Saksıya çiçeği ve toprağı iyice yerleştirdikten sonra, uygun yerleşim yerine koyarak hemen sulamayı yapın.
  • Saksı değişimini yaparken, bahçeden aldığınız toprağı değil, iç mekan bitkileri için hazırlanmış karışım toprağı tercih edin.

Bitki Yetiştirirken Dikkat Edilecdek 3 önemli nokta:

Işık: Pekçok bitki direkt güneş ışığına maruz kalmak istemez. Yaz aylarında kuzey yönündeki pencere önleri daha uygun ışık verir.
       
 Nem: İnce yapraklı bitkiler, genellikle neme ihtiyaç duyarlar ve banyodan hoşlanırlar. Kalın ve dolgun yapraklılar da daha kuru mekanları tercih ederler.
       
 Isı: Bitkiler, gelişme dönemlerinde sabit ısı isterler. Soğuk havalarda bitkileri soğuktan etkilenen kapı ve pencere kenarlarında bırakmamak gerekir.

Total
0
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 0
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.