Yeni Yıl Kararlarınızı Renkli Taşlarla Destekleyin!

Yeni bir yıl, gerçekleşmeyi bekleyen planların hayata geçirilmesi için bir fırsat aynı zamanda. Bu yeni yılda hedeflerinize ulaşmak için size renkli taşların destekleyici etkisinden yararlanmanızı öneriyoruz. Colorfit’in Kurucusu Renk Uzmanı Oya Komar’ın rehberliğinde renklerin diline ve mücevherlerle birleştiğinde yarattığı mucizelere şahit oluyoruz:

Çoğumuzun alışkanlığı, yeni seneyi vesile bilip, “kendimizi gerçekleştirmekten bizi geri bırakan koşulları” yılbaşında “değiştirmeye/dönüştürmeye” yönelmek. %80’imiz, takvimlerin sıfırlandığı gün, listeler yapıyor, takip eden yıl için değişimi aklımıza koyuyor, ancak yalnızca üçte birimiz kararlarımızı azimle takip edebiliyormuşuz araştırmaların dediğine göre…

Kararlarımızda motivasyonu korumak için hepimizin farklı yöntemleri var; Buzdolabına yapıştırılmış bir not, bilgisayar masaüstünde kendini hatırlatan bir görsel, her Çarşamba sabahı ziyaret edilecek bir uzman veya mekan ziyareti, kararımızı paylaştığımız kişilerin meraklı soruları gibi…

Bu kararları temsilen üzerimizde bir hatırlatıcı bulundurmak, günlük koşturmacaların arasında yitme olasılığı olan adımlarımıza bizi heveslendirmek konusunda çok yardımcı.

Değerli taşların ise bir hatırlatıcıdan öte, istediğimiz değişimlere, titreşimleriyle yardımcı olmaları, alışıldık bir durum. Tüm maddelerin fiziksel özellikleri ses veya ışık dalgalarıyla ölçülebilir. Ve her biri, kendi frekanslarında titreşimleriyle çevrelerini etkileyebilme özelliği taşır. Değişim hedeflerinizi çok spesifik belirtmektense, çerçeveyi geniş tutarak, amaca giden seçenekleri kısıtlamamanızı öneriyorum.  Renklerin gücünden yararlanmak için, sizi bugüne kadar engelleyen alışkanlığınızı keşfetmenizi ve geride bırakmanızı baz almanızı öneririm.

Yarı yolda bırakılmış “Haftada 3 gün spor salonuna gideceğim” kararındansa, “Sağlığıma dikkat edeceğim ve koruyacağım” kararı, uzun süre takip edilebilirliği ile tartışmasız daha etkin. (Denedim, biliyorum, öneririm.)

Sağlığıma dair faydalı adımları hayatıma dahil etmek istiyorum diyorsanız “yeşil”e, harekete geçemiyorum televizyon koltuğuna kilitleniyorum, bir renk beni harekete geçirsin istiyorum diyorsanız “sarı”ya, sağlık konusunda okuduklarınızı daha iyi sindirmek için “mavi”ye yönelin. Haftada 3 gün spor salonuna götürecek renkte bir taş aramaktan, kabul edersiniz ki, daha akılcı bir yöntem.

Mesleğim gereği giysi ve dekorasyonda  renk uyumu, renk tonları, kombinasyonları, çağrışımları, psikolojisi üzerine uygulamalar yapıyor, gözlemliyor, okuyor ve araştırıyorum. Elbette konu “renkler” olunca, bu uçsuz bucaksız  renkler dünyasında, renge odaklanmış farklı disiplinlerin birbirini bütünlediğine şahit olmak çok etkileyici. Astrolojiden, tıp dünyasına, psikolojiden, feng-shui’ye. Kimimiz canlı renklerden büyülenirken, kimimiz daha yumuşak tonlarla giyimimizi, ev dekorasyonumuzu, makyajımızı bütünlemeyi yeğliyoruz. Mücevher seçimlerinde de, kişiliğimizi, pigmentasyonumuzu bütünleyen tonları kullanmak, en ideali kanaatimce. Canlı renkler çok daha hızlı etki edebilirken ve hızlı değişim kimimizin tercihi olabilirken, kimimiz de demlenmiş adımlarla değişimimizi gerçekleştiriyoruz.

Sizin hayata verdiğiniz titreşimi bütünleyecek tonlardaki mücevherler en büyük destekçiniz olmaya aday:

  • Siyah beyaz kontrastını kıyafetlerinde çok iyi taşıyan, nispeten otoriter algılanan, giyimde sofistike ve minimalist tarz benimseyen kişilere önerim en canlı ve koyu renkteki taşları seçmeniz. Yakut, safir, zümrüt, lemon topaz, ametist, siyah, mavi ve pembe pırlanta ve  tüm ışıltılı, transparan taşlar sizi ve kişiliğinizi rahatlıkla bütünleyecektir.
  • Giyimde romantik ayrıntılardan keyif alan, çevresine sükunet dağıtan ve iyi dinleyici olması ile övülen kişilerdenseniz, nispeten açık, buğulu veya yumuşak tonlu taşlar size gereken titreşimi vermekte yeterli olacak. Beyaz ve pembe inci, rubellite, smoky, bej opal, ametist, kalsedon ve elbette elmaslar, pırlantalar, beyaz safirler…
  • Sosyal ortamlarda bulunmayı çok seven, ayakları yere sağlam basan, toprak tonlarını kullanmaktan keyif alan kişilere önerim yumuşak ama yoğun tonlar; tüm elmas ve pırlantaların yanısıra, somon rengine yakın pink kuvars, smoky, sitrin, bej opal, yeşil turmalin, kalsedon, ametist ve beyaz safir.
  • Etrafına neşe saçan, eğlenceli kimliğini koruyan biri iseniz açık ve canlı renklerden yapacağınız seçimlerle taşların desteğini almanız daha kolay. Her renk pırlanta ve elmas, safir, yakut, rubelitte, london blue, sitrin, lemon topaz ve ametist sizi bütünleyecektir.

“Berrak fikirlerimle saygı görmek, sevdiklerimin yolunu aydınlatmak istiyorum”

Yol göstermek, saygı uyandırmak, saflık ve berraklık, barışçıl yaklaşımlar, yardımlaşma BEYAZ ile destekleniyor.

“Bir yardımlaşma kuruluşunda aktif görev almak istiyorum”

“Sosyal sorumluluk konusunda üzerime ne düşüyorsa yapacağım”

“Çocuklarımla daha verimli vakit geçirebilmek için hayatımı düzenleyeceğim”

“Kararsızlıklarımı yenip, benim için doğru olduğunu bildiğime yöneleceğim”

Agat

Büyüme ve olgunlaşma sürecimizi desteklerken, kararsızlıkları dağıtır.

Beyaz İnci

İçsel blokajları çözerek iç huzura ulaştırır. Korumacı, güvenilir, temiz anaçlık duygusunu temsil eder ve destekler.

“Hedeflerimin peşinden duygusal sağlığımı koruyarak gitmek istiyorum”

Bedensel varoluşumuza dair her adım KIRMIZI’nın ilgi alanındadır.

“Bedenimle barışmak istiyorum”

“Spor, yoga, dans gibi bedensel aktivitelere başlamak istiyorum”

“Korkularımdan kurtulmak, cesaretle adım atabilmek istiyorum”

Azimlerinizi, tutkularınızı, dinamizminizi, enerji ve heyecanınızı cesaretlendiren KIRMIZI aynı zamanda bastırılmış duygulardan sıyrılarak duygusal dengeye ulaşmanıza yardımcı olur. Aşırılıkları optimize eder. Kişinin çevresindeki pozitif enerjileri toplar, aktive eder, biriktirir, iletir ve kuvvetlendirir.

Yakut

Ani oluşumların ve cesaretin rengidir Aşkın ve sadakatin taşı olarak, ilişkilerde duygusallık verir.  Tasayı, korkuları, kuşkuyu, zihinsel bozukluktan dağıttığı ve insanların mutsuzluklara karşı koruduğu bilinir.

“Partnerimle uyum sağlamak ve uyumu korumak için özen göstereceğim!”

PEMBE taşlar duygusal denge konusunda kırmızı ailesine paralellik gösterir. Dişil özellikleri ve doğurganlığı arttırır. Olumsuz duygulardan arındırır.

“Bu yoğun iş hayatında dişil özelliklerimi unuttum galiba, hatırlamak istiyorum”

“Aileye yeni bir üye kazandırmak istiyorum”

“İlişkimdeki problemlerin ne kadarı benim yanılsamalarımdan kaynaklanıyor diye gözlemleyip, uyumu yakalamak için elimden geleni yapacağım”

Sizi bütünleyen pembe ailesi şeker pembesinden de yola çıkabilir, somon, mercan ailesinden de..

Pembe

Pembe Kuvars

Pembe Kuvarsa “Aşk Taşı” da denir. Açık görüşlülük sağlar ve kendimize dair olumsuz bilinçaltı kayıtlarımız varsa, ilişkimize yansıtmamızı engeller. Bir yandan kişilik gelişimine katkıda bulunurken, diğer yandan dış algılamamızı güçlendirir.

Rubellite

Kırmızı-pembe turmalin merhamet ve empati duygularımızı destekler.

“Geçmişimle barışık, güvenle sarmalandığım bir yıl beni bekliyor”

TURUNCU ve KAHVERENGİ kendimizi sosyal ortamlarda nasıl gerçekleştirdiğimize odaklanır.

“Arkadaşlarımı daha sık ağırlayacağım, davetlerine katılacağım”

“Kayıplarım büyük, özlüyorum elbette, ama hayatıma devam edebilmek istiyorum”

“Geçmişte beni üzen kişi(ler)i affetmeyi öğreneceğim”

“Ödünç almış olduğum her parçayı sahiplerine iade edeceğim”

“Özür borçlu olduğum kişi(ler)in gönlünü alacağım”

Koyu turuncu diyebileceğimiz KAHVERENGİ, bir yandan TURUNCUnun bolluk ve eğlence konforunu yansıtır, bir yandan da güvenilirlik çağrıştırır. Kişisel sınırları sağlıklı belirleyebilmek, birden çok konuyu aynı anda ele alabilmek, geçmişle barışıp, “an”ı yaşayabilmek konularında destekdir. Geçmiş hayalkırıklıklarını, kayıpları ve gelecek endişelerini bir kenara atabilmek suretiyle insanı aydınlığa ve ışığa kavuşturacağına inanılır. Beraberinde dostluk ve sosyalliği getirir.

Smoky

Olaylara gerçekçi yaklaşmamıza olanak sağlar. Hayatımızdaki kötü olayları atlatmamıza yardımcı olur ve dayanma gücü verir.

“Hayatın değişkenliğine, sağlıkla ve uyumla dahil olmak istiyorum”

İyileştirmek ve beslemek YEŞİL’in yardımıyla gerçekleşir.

YEŞİL,  uyum, denge, sabır, gelişim, aile, şans, evrensel sevgi ve barış kelimeleriyle bütünleşir.

“Seçimlerimi; sağlıklı, doğal beslenmek ve yaşamak konusunda kullanacağım”

“Ayarında verebilmek, fedakarlıkta boğulmamak ve alabilmeyi de öğrenmek istiyorum”

“Sevdiklerimle uyum içerisinde yaşayabilmek, daha anlayışlı olabilmek istiyorum”

“Bedenimi iyileştirmek, enerjimi arttırmak ve bağışıklık sistemimi güçlendirmek istiyorum”

“Rahatlık ve huzur içerisinde olmak istiyorum”

“Ekmeğimi kendim yapmak, sebzelerimi kendim yetiştirmek istiyorum”

Yeşiller, mavimsi yeşiller ve sarımtırak yeşiller olarak kabaca  ikiye ayrılabilir.

Zümrüt

Uyum, ahenk ve ruhsal dengeye yardımcı olarak, ebeveyn-çocuk, partner ve sosyal ilişkilerde karşılıklı saygıyı teşvik eder. Dinlenme ve yenilenme sağlayan, hem fiziksel hem duygusal bir dengeleyicidir. Bedensel ve ruhsal olarak genç kalmamıza yardımcı olur.

“Sükunet içerisinde iş fikirlerimi, yaratıcılığımı ve ifade gücümü geliştirmek istiyorum”

Dinginlik ve sükunet MAVİ ve LACİVERT ile birlikte anılır. Zihni ve ifadeyi temsil eden tüm aktiviteleri destekler.

“Yabancı dil öğrenmek istiyorum”

“Topluluğa konuşma yapabilme konusunda kendimi geliştireceğim”

“Şiir/ resim/ müzik ile kendimi ifade edebilmek istiyorum”

“Zihnimi rahatlatmak, berraklaştırmak, daha kolay odaklanabilmek istiyorum”

“Başkalarının bakış açılarını da anlayabilmek istiyorum”

“Okunacak kitaplar listemi keyifle eritmek istiyorum”

“Uzmanlığım konusunda ders vermek istiyorum”

“Yeni iş planlarımın altyapısını oluşturmak ve bir an önce hayata geçirmek istiyorum”

“Bedenimin değil, zihnimin kurguladığı bağımlılıklarımdan kurtulmak istiyorum”

Maviler sizi bütünleme özelliklerine göre açık, koyu, canlı, petrolümsü, grimsi diye farklılaşabilirler.

Safir

Sakinleştirici etkisi ile muhakeme gücünü artırır. Yaratıcı ifadenin gelişmesinde büyük rol oynar.

London Blue

İki aşık arasına girebilecek yanlış anlaşılma ve yanlış ifadelerden koruduğuna inanılır.

Kalsedon

İletişimi temsil eder. Konuşmacılara sesi doğru kullanma yetisi verir konuşma kabiliyetini arttırır.

Mavi Pırlanta

“Ruhani duyarlılıklarımı geliştirmeyi, hayat amacımı keşfetmeyi istiyorum”

Gerçekçilik, vizyon, özgünlük sözcükleriyle bağdaşan MOR, kişiyi öz bilgiye ve ruhani bilgiye yaklaştırır.

“Hayat amacımı bulma yolunda, sezgilerimi güçlendirmek ve netleştirmek istiyorum”

“Kişisel gelişim programlarına katılarak, farkındalıklarımı arttırmak istiyorum”

“Zihnimi bulandıran tüm düşünce ve zararlı alışkanlıklarımı nötralize etmek ve seçimlerimi ayıklıkla yapmak istiyorum”

“Hapsolduğum düşünce kalıplarımdan özgürleşmek istiyorum”

“Maneviyatımı güçlendirmek, bilinç seviyelerimi aktive etmek istiyorum”

“Meditasyon yapmak istiyorum”

Sizi bütünleyen tonu ayırt edebilmek için bu geniş mor yelpazesinden mavimsi morları ve kırmızımsı morları fark etmeye çalışın…

Ametist

Düşünceleri ve hisleri berraklaştınr. Konsantrasyonu artırır. Stresle ilintili psikolojik rahatsızlıkları huzura kavuşturabilir.

Transparan

“Kendimi tanıyıp, kabullenip, kendime koyduğum sınırlardan bağımsızlaşmak istiyorum”

Elmas / Pırlanta

Kadınları diğer erkeklerin kem gözlerinden koruduğuna inanılır ve bu nedenle, korumacılığın ve sadakatin en iyi ispatı olarak kabul edilir. Bilinci, kalıplardan arındırarak kişiye kendisini bulma olanağı sağlar. Üzerinde çalışması gereken zaafları ile dış dünya ilişkilerini ayrıştırma yetisi verir.

Kuvars

Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yok ettiği gibi pozitif enerjileri toplar, aktive eder, biriktirir, iletir ve kuvvetlendirir.

Beyaz Safir

Depresyon ve hayali kuruntulardan korur. Gerçek aşkı teşvik eder.

Yeni yılda seçimlerinizi gerçekleştirmeniz dileğiyle!

Oya KOMAR- Renk Danışmanı, Eğitmen,  “%100 Yakıştır” Kitabı Yazarı

Uzmanlığım, giysi, makyaj ve aksesuarda renk tonlarının pigmentasyonumuzla uyumu. Bizimle uyumlu tonlar, karşımızdaki kişiye, rengin olumlu çağrışımını iletiyor, bir nevi iletişimde dizginleri elimize veriyor ve önerilen renge yabancılaşmadan, estetik bütünlüğü de sağlayarak, rengin titreşiminden maksimum faydalanmamıza yardımcı oluyor. Kişisel Renk Analizi seanslarımdan da teyit aldığım üzere, örneğin kendisine yakışan maviyi sık giyenler analitik yaklaşımlarıyla, cildini bütünleyen tonda sarıyı kullananlar neşeleri ile ön plana çıkıyor. Renkli taşlar, renk uyumu ve sizi bütünleyebilecek renklere dair açıklayıcı olmasını umut ettiğim bilgilerin yanısıra, sezgilerinize de güvenmenizi, iç sesinizi dinlemenizi öneririm.

Total
0
Shares
Paylaş 0
Tweet 0
Pin'le 0
Paylaş 0
Paylaş 0
Paylaş 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir