Gua Sha Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Uzak Doğu’nun gizemli dokunuşlarından biri olan Gua Sha, son yılların en popüler masaj trendleri arasında yer alıyor. Yüzyıllar önce Çin’de bir imparatorun tedavisinde kullanıldığı ileri sürülen masaj tekniği, bugün vücudu rahatlatan sistemlerin de kullanılmasıyla birlikte daha etkili hale getiriliyor. Çince sürtmek anlamına gelen Gua ve kızarmış cilt anlamına gelen Sha kelimelerinden oluşan sistem tedavi yöntemi olarak da kullanılıyor.

Gua Sha Kan Dolaşımını Arttırıyor

Geleneksel tedavi yöntemleri ile ünlü Çin’de en çok uygulanan masaj çeşitlerinden biri olan Gua Sha, derinin altına giren kan dolaşımını arttırarak iyileşmeyi hızlandırmasına dayanıyor. Gua Sha taşları birden çok malzeme ile yapılabiliyor. Kemik, kristal, yeşim ya da boynuzdan yapılan geometrik şekilli ve kenarları yumuşak Gua Sha taşı ile yapılan masaj, vücudun tüm bölgelerine uygulanabiliyor. Özellikle sırt, göğüs ve bacaklarda kan dolaşımını arttırarak organlara giden oksijen miktarını arttıran teknik, daha narin hareketlerle yüz bölgesine de yapılabiliyor. Doğal alternatif bir tedavi yöntemi olarak kabul edilen Gua Sha masajı Endonozya’da Kerokan, Kamboçya ve Vietnam’da Cao Gio olarak isimlendiriliyor.

Taşlarla Yapılan Gua Sha

Gua Sha masajı, ellerin uyguladığı baskıyı arttırmak için özel taşlar yardımıyla yapılıyor. Daha modern bir masaj için özel olarak geliştirilmiş Gua Sha masaj aleti kullanılıyor. Genellikle kas ve eklem ağrılarını hafifletmek amacıyla kullanılan teknik, bağışıklık sistemine de faydalı olabileceği düşünülerek soğuk algınlığı, ateşli hastalık ve karaciğer rahatsızlıklarında da kullanılabiliyor. Germe ve kuvvetlendirme egzersizlerine destek amacıyla da kullanılabilen yöntem sırasında masajın uygulandığı cilt üzerinde kırmızı veya mora yakın çürükler oluşuyor. Vücut bu çürükleri tedavi etmek amacıyla hasar gören bölgeye daha çok besin ve oksijen taşınmasını sağlıyor. Aynı zamanda burada oluşan enfeksiyonu gidermek için daha fazla kimyasal ajan üretiliyor ve bu ajanlar bölgedeki bakteri ve zararlı organizmaların vücuttan dışarı atılmasını sağlıyor. Kan inceltici ilaç alanların, derin ven trombozu hastalığına sahip olanların, hamilelerin, diyabet hastalarının, kalp ve böbrek rahatsızlığı olanların, enfeksiyon riski taşıyanların, tümör ya da yarası olanların veya kalp pili taşıyanların Gua Sha masajı yaptırmaları uygun görülmüyor.

Gua Sha’nın Faydaları

  • Vücut kan ve lenf dolaşımını artırarak hücrelerdeki tıkanan enerjinin serbest bırakılmasına yardımcı olur.
  • Toksinlerin ve patojen mikroorganizmaların dışarı atılmasını sağlar.
  • Kas ağrıları ve gerginliklerinin şiddetini azaltarak daha hafif ve rahat hissedilmesini destekler.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırır.
  • Hücrelerin oksijen alma kapasitesini arttırarak daha zinde ve sağlıklı hissettirir.
  • Mutluluk hormonu salgılanmasını artırır ve stresi önler.
  • Masa üstü çalışanların boyun ve sırt ağrılarını hafifletir.
  • Menopozun etkilerini azaltır.

Gua Sha ile Cilt Bakımı

Gua Sha tekniği, daha düşük baskıyla yüze uygulandığında, cilt hücrelerine giden oksijen ve besin miktarının artmasını sağlıyor. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan masaj yöntemi ile yüzde oluşan kırışıklıklar ve gerginlikler azaltılabiliyor. Yüz için özel olarak tasarlanan ve farklı boyut ve keskinliklere sahip olan yeşim ya da pembe kuvars kristalleri ile her gün cildinize Gua Sha yüz masajı uygulayabilirsiniz. Uygulamayı daha kolay bir hale getirmek için yüz yağı kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığında muhafaza ettiğiniz Gua Sha taşını 45 derecelik bir açıyla yüzünüzün ortasından dışarıya doğru hareket ettirip ve yumuşak hareketlerle hafifçe bastırarak şeritler halinde yüzünüze masaj yapabilirsiniz. Her gün birkaç dakika ayırdığınız Gua Sha yüz masajı ile cildinizdeki siyah nokta ve sivilcelerden kurtulabilir, kırışıklıkların azaltabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir