Siyah Noktalardan Arınmış Bir Cilt İçin Öneriler

Siyah Noktalardan Arınmış Bir Cilt İçin Öneriler

Komedon olarak da adlandırılan siyah noktalar; sağlıklı ve bakımlı bir cildin en büyük düşmanı. Ama merak etmeyin çaresi var. Düzenli bir cilt bakım rutininin yanı sıra sizin için derlediğimiz aşağıdaki uygulamaları yaparak da bu sorundan kurtulabilirsiniz. Elbette ileri düzey cilt sorunları için her zamna bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Siyah nokta maskeleri

Komedon ile savaşmanın en etkili yöntemlerinden bir tanesi de bakım maskeleri. Siyah noktalardan kurtulmak için en çok tercih edilen maskelerin başında ise kil maskesi ve siyah maske geliyor. Siyah maske ciltten soyularak temizlendiği için ciltteki siyah noktaları temizlemeye yardımcı olurken, kil maskeleri de içerisinde bulunan kilin peeling ve arındırıcı etkisiyle gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olur.

Salisilik asitli ürünler

Salisilik asit, siyah nokta ve sivilcelerin tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir bileşen. Günlük temizleyicilerin içerisinde yer alan salisilik asit, gözeneklerde biriken yağ, kir ve ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Daha önce salisilik asit daha önce kullanmadıysanız, düşük bir oranla haftada 1-2 defa ile başlayıp cildinizin tepkisine göre devam edebilirsiniz.

Yağsız nemlendiriciler

Siyah nokta oluşumunu engellemek için yağsız nemlendiriciler kullanmalısınız. Aksi halde yağlı nemlendiriciler, cildinizde istenmeyen tepkilere yol açabilir. Özellikle yağlı ve akneye yatkın ciltlerde gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir ve bu da siyah nokta oluşumunu tetikleyebilir.

Fiddy metodu

Fiddy metodu cildinizdeki siyah noktaları, geniş ve tıkalı gözenekleri temizlemek için uygulanan bir bakım rutini. Kore uyruklu cilt bakım bloggerı Jude Chao tarafından ortaya çıkarılan bu uygulama, üç aşamalı bir cilt temizleme rutini olarak tanımlanıyor. Siyah nokta oluşumunun önüne geçmek ve cilt yüzeyinin derinlemesine temizlenmesini sağlayan bu metot, cilt yüzeyinin tahriş edilmeden temizlenmesini amaçlıyor. Kolay uygulanabilen ve fazla zaman almayan Fiddy Metodu’nu çok sık ya da bir uzmana danışmadan uygulamamanızı tavsiye ederiz.

  • Salisilik asit uygulaması: İlk olarak cilt yüzeyinizi salisilik asit içeren bir yüz temizleyicisiyle temizleyin. Salisilik asit içeren ürünler, cildinizin yumuşamasına ve kolay bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur.
  • Kil maskesi uygulaması: Kil maskesi veya BHA içeren bakım maskeleri, metodun ikinci adımını oluşturuyor. Kil, cilt yüzeyinin doğal temizlenmesine olanak sağlıyor. Kil maskesi sayesinde cilt gözeneklerinin derinlerine inen kirler rahat bir şekilde temizlenebiliyor. Kil maskesini cildinizin yüzeyinde kuruyana kadar bekletin ve ardından yüzünüzü nazikçe yıkayın.
  • Yağ bazlı temizleyici uygulamak: Fiddy Metodunun son aşaması ise yağ bazlı bir temizleyici ürün kullanılması. Yağ bazlı temizleme jelleri, kil maskesi ile arınan cildin en alt kısımlarında kalan kir kalıntılarının tamamen yok olmasını sağlıyor. Ancak bu aşamasının tam olarak sonuç vermesi için komedonejik olmayan yağ serumlarının kullanılması gerekiyor. Yağ bazlı temizleyici ürünlerin cilt yüzeyinde 15 dakika kadar bekletilmesi gerekiyor. Son adımda en derin noktalara kadar temizlenen cilt, siyah noktalardan arınmış, pürüzsüz ve aydınlık görünüyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.