Çevreyi Korumak İçin Alınabilecek Bireysel Önlemler

5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Çevre Haftası nedeniyle daha çok konuştuğumuz çevre bilincini geliştirmek için bireysel olarak neler yapabiliriz? Özellikle şu günlerde dünyanın bize ihtiyacı olduğu bir gerçek. Doğayı ve çevreyi korumak için alınacak önlemleri birkaç başlık altında hatırlayalım.

1 – Duyarlı seçimler yapmak

Otomobilimizin egzozuna filtre takarak kirliliği azaltabilir, hibrit araçlar tercih edebiliriz. Evimizin ısınması için kullanılan yakıtın kalitesini arttırabilir, apartman bacalarımızı düzenli olarak temizletebiliriz. Kullandığımız ürünlerin geri dönüşüm özellikli olmasına dikkat edebiliriz. Toplu taşıma ya da bisiklet gibi araçları tercih edebiliriz.

2 – Plastik tüketimini minimize etmek

Suyu, kahveyi cam ve karton şişede içebiliriz. Cam şişe ve metal termos satın alabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz. Böylece hem etrafı kirletmemiş hem de sağlığımızı korumuş oluruz.

3 – Hediyeleri bitki ve fidan olarak seçmek

Doğum günü, düğün, özel gün hediyelerinde fidan diktirmek çok duyarlı bir seçenek. Oksijen kaynağı ve erozyon ile mücadelenin başrolü olan ağaçlar aynı zamanda temiz bir çevrenin de tek kuralı. Kendi adınıza ya da sevdiklerinizin adına bir fidan dikerek hem bu anı ölümsüzleştirmiş hem de doğayı korumuş oluruz.

4 – Su ve elektrik kullanımını sınırlamak

El yıkama süresince açık kalan musluklar, kullanılmayan odalarda yanan ışıklar… Elektrik ve su kullanımlarınızı kontrol altında tutarak çevreye katkı sağlayabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir